Facebok sdílet

Výživa jóga

Sekce:   Home >> Jógananda >> Výživa jóga

JAK OMLÁDNOUT

Magnetická strava

Slovo ´jídlo´ je obvykle spojováno jen s fyzickou výživou; ale jsou i jiné typy potravy a to mentální energie neboli koncentrace a božská moudrost.

První typ – (jídlo fyzické) nabíjí tělesnou baterii;

Druhý typ –(soustředění) nabíjí myšlenkovou baterii;

Třetí typ – (božská moudrost) nabíjí duševní baterii.

Analyzovali jste někdy vaši magnetickou myšlenkovou stravu? Obvykle je tvořena vašimi myšlenkami a také myšlenkami, které přijímáte od vašich přátel, s nimiž jste v úzkém kontaktu. Mírumilovní přátelé vždy pomáhají, abyste měli zdravou magnetickou mysl. Snadno lze poznat, zda se člověk živí energií z hádavého nebo mírumilovného prostředí. Starosti a vnitřní neklid jsou zdrojem nemocné a chmurné mysli a obvykle nám k tomu přispějí chybně zvolení přátelé nebo blízcí příbuzní, kteří vás neumí ocenit.

Jídlo je pro tělesnou baterii tím, čím je destilovaná voda pro autobaterii. Životní síla pro tělesnou baterii je čerpána z kosmické energie přes prodlouženou míchu a jídlo. Životní energie v těle zpracovává jídlo a přeměňuje v energii. Úkolem životní energie je vydestilovat další životní energii z výživy, kterou přijalo tělo. Proto by se jídlo mělo omezit na ty potraviny, které se snadno přemění v energii nebo produkují čerstvou energii.

V životě člověka mají velmi důležitou roli kyslík a sluneční světlo pro svoji schopnost vyrábět energii.

Vaše potřeba jídla bude tím menší, čím víc bude zdrojem energie vaše vůle a kosmická energie. Čím víc jste závislí na jídle, tím slabší bude vaše vůle a budete mít menší potřebu obracet se k energii kosmické. 

Magnetická strava spočívá v nahrazení jídla za sluneční paprsky a kyslík, které jsou přijímány a zpracovávány velmi lehce a přeměněny v energii skrytou vnitřní životní silou. Magnetická strava vydá energii rychleji než potrava pevná a tekutá, které se nepřeměňují tak lehce na životní energii. Součástí magnetické stravy je i hodinová sluneční koupel. 

Vitaminy jsou jako paprsky jiného druhu. Když je jíte, polykáte energii. Ultrafialové paprsky přijímané během dne, který strávíme na pláži, mají blahodárný účinek na tělo a ten trvá asi tři měsíce. Jizvy a zranění si můžete vyléčit tak, že je na půl hodiny denně vystavíte slunečnímu světlu. I umělé infračervené a ultrafialové paprsky dodají tělu magnetickou výživu; a je-li to pod odborným dohledem, může být působení velmi blahodárné.

zelenina_joga.jpg

Praktikovat cvičení s vůlí a soustředěním přináší vynikající výsledky, protože tvoří energii přímo rozvíjením vůle. Tato energie je rychle vstřebávána svaly, krví, kostmi a nervy pro omlazování buněk. Z tohoto důvodu přináší energetizační cvičení Jogoda (soubor 39 cviků sestavený Paramhansa Jóganandou) pro rozvíjení vůle, nejvyšší stupeň energie, který je doprovázen nejnižším stupněm ničení tělesných tkání. 

Cvičení: Abyste přijali energii éterických elektronů, vydechněte, zůstaňte klidně sedět s rovnými zády a vnímejte energii, která obklopuje vaše tělo a vstupuje do vašich buněk. Nádech se dostaví automaticky.

Nebo přijímejte energii prsty rukou ve vzpažení . ♣

Před koupelí je velmi zdravé energické a rychlé tření celého těla (bez oděvu) dlaněmi rukou. Toto tření oživuje životní sílu. Dobrý způsob jak tělu dodat volnou energii spočívá v tom, že se občas nabijeme velmi slabým elektrickým proudem tím, že držíme dva póly baterie. Velmi blahodárná je také koupel ve sluncem ohřáté vodě nebo nasycené ultrafialovými paprsky.

Používáte-li sluneční lampu na nemocnou část těla, soustřeďte vaši myšlenku na pocit tepla a uvědomujte si, že přijímáte energii a ponořujte ji do nejmenších atomů vašeho těla. Tak elektrizujete baterie vašich tělesných molekul.  

Kdyby slabý člověk žil ve stejné místnosti se silným a vitálním člověkem, přijal by část jeho mentálního a životního magnetismu. Proto by se měli stýkat starší a mladí lidé a tím si vyměňovat svůj magnetismus. Různí lidé mají různý typ životní síly. Objevujte stále nové způsoby jak získat přímé energetické vlastnosti od různých lidí.

Fyzické potraviny zásobují tělo energií, ale připomínejme si také, že dobré myšlenky jsou výživná strava pro mysl a jakékoliv myšlenky jiné jsou pro zdraví těla a mysli jedovaté.

ZBAVIT MYSL OD JEDŮ STAROSTÍ

Trpíte-li špatným myšlenkovým zdravím, použijte myšlenkovou dietu. Myšlenkový půst vám dá zdraví, zjasní mysl a zbaví mysl jedů nahromaděných v důsledku zanedbané a chybné myšlenkové výživy. 

Především se snažte odstranit příčiny starostí a nedovolte, aby vás obtěžovaly. Nepřiživujte vaši mysl myšlenkovými jedy nových starostí, vznikajících každým dnem.

Úzkost se často objevuje, když chcete dělat příliš věcí ve spěchu. ´Nepolykejte rychle´ vaše povinnosti, ale dobře je v mysli rozžvýkejte zuby pozornosti jednu po druhé a promíchejte je slinou zdravého rozumu. Tak se vyhnete tomu, že starosti budou špatně stráveny.

NA ZÁVĚR SLOVA ŠRÍ JUKTEŠVÁRA:

Tělo je chrám Ducha. Dejte mu to, co je třeba a zapomeňte na něj. .Soustřeďte se na Boží lásku. Vlastnosti potravy v přírodě se mění, jako ve všech věcech. Není to pokrm, který jíme, co nám dá tyto vlastnosti, ale naše osobní úsilí vytvořené Boží milostí.

Hledejte Boha a jen Boha.“.


Převzato z knihy Výživa jóga , autor Paramhansa Jógananda str. 144-147

Překlad: Libuše Majznerová www.ananda-cr.czZpět