Facebok sdílet

Rychlé kroky proti stresu

Sekce:   Home >> Jyotish a Devi, učení Jóganandy >> Rychlé kroky proti stresu

RYCHLÉ KROKY PROTI STRESU – PĚT ZPŮSOBŮ


♣„Cítím se v práci tak stresovaný. Co s tím mám dělat?“♣

Toto je jedna z nejčastějších otázek, nebo její variace, kterou slyšíme nejčastěji když cestujeme a dělíme se o ně s ostatními. Nedávno jsme měli přednášku na téma Najít vnitřní mír ve světě plném stresu.“ Dám vám pět rychlých technik, jak zvládnout stres, ale nejprve se rychle podívejme na jeho obě stránky: pozitivní i negativní.

Nějaký stres potřebujeme, aby se nám dobře dařilo. Luther Burbank, velký botanik a světec, zjistil něco úžasného při práci s rostlinami. Aby rostliny rozvinuly nové kvality, musí být ve stresu. Například, když se rostliny, které mají rády slunce přemístí do stínu, rozvinou silnější stonek a širší listy. Burbank řekl, když jsou rostliny ve stresu, vrátí se zpět do své genetické historie, aby našly nový vzhled. Vzpěrači ví, že na sval musí působit tlakem do krajnosti, aby sval zesílil.

Ale příliš mnoho tlaku, zvláště chronického, je nebezpečné. Stres nás vede do syndromu boj nebo útěk. Tento tlak uvolní vlnu chemických látek a hormonů do těla. To je užitečné tehdy, když máme co dělat s nečekanou hrozbou. Jako třeba spatřit kobru před vašimi dveřmi. (Používám tuto ilustraci, protože jsme skutečně viděli kobru před našimi dveřmi, když jsme byli v ústraní v Bangaloru před pár dny. Zalapali jsme po dechu a vzápětí se objevil stres, ale byla to jen malá kobra, asi stopu dlouhá a byla jemně zahnána do bezpečné vzdálenosti, hlídačovým koštětem.)

Ale zpátky ke stresu. Mnoho lidí se ocitne v silně stresujících situacích v práci nebo doma, kde ani boj ani útěk není vhodný. Jestliže si uvědomíme, že většina stresu, který cítíme, přijde zevnitř, z naší reakce, pak je tu něco, s čím můžeme pracovat. Tady je pět rychlých řešení. Jen tak pro zábavu jsem přidal také přibližnou dobu, kterou každé řešení potřebuje.

1) Dech. Měj po ruce malou zásobu dýchacích technik. Pomůže už pět hlubokých dechů. Lepší ještě je udělat párkrát jednoduchou pranajámu „pravidelný dech“: pomalu nadechuj a počítej do osmi, zadrž dech na osm dob a vydechuj pomalu na osm dob. Délka dechu může být proměnlivá, podle toho co je příjemné. Ujisti se, aby počet byl stejný. Jógananda doporučoval, abychom to dělali denně při procházce, ale může to být použito také ve stresující situaci. Přibližná doba ♣ 1 minuta.

2) V duchu situaci přehodnoť. Tuto metodu objasní dobře známé vyprávění. Představ si, že jsi v autobuse, kde je plno, chceš si usrknout z pohárku kávu, když někdo strčí do tvé ruky a ty si vyliješ na sebe horkou tekutinu. Zrovna když se někomu chystáš vynadat, zjistíš, že je slepý. Okamžitě se objeví soucit a tvá úroveň stresu spadne. Každý je svým způsobem slepý. Když stresující situaci přehodnotíš, znovu získáš kontrolu. ♣ 1 minuta.

3) Zaměř pozornost jinam. Když jsi konfrontován se svými vlastními výrobci stresu - špatnou náladou nebo myšlenkami – přeruš jejich energii velmi jasnou vizualizací příjemné scény na jednu nebo dvě minuty. Potom, až se tvá mysl stočí jinam, můžeš ji znovu zaměřit na pozitivní myšlenky nebo náladu. Čas: 2 minuty.

4) Přenes svoji energii do duchovního oka. Polož ukazováček krátce na duchovní oko (střed mezi obočím) a s hlubokým soustředěním se pokus tam spatřit světlo a cítit radost. Čas: ♣ 30 sekund.

5) Procvičuj vděčnost. Vše co se děje je výraz Boží lásky a Jeho přání, abychom byli svobodní. Ať přijde cokoli, říkej si „Děkuji Ti Bože. Děkuji Ti, Bože. Děkuji Ti, Bože.“

A mysli to opravdu. Čas: ♣ pět sekund nebo ♣ celý život.

Celkový čas pro těchto pět likvidátorů stresu: 4 minuty a 35 sekund.

Nejlepší chlapík ze všech je meditace, ale o tom až v jiném blogu.

V míru a radosti, 

Najasvámí Jyotish.

Www.jyotishanddevi.org Five Quick Stress Breakers Jyotish 1.11.2018

Překlad: Libuše Majznerová www.ananda-cr.cz

Zpět