Facebok sdílet

Krija jóga v moderní době

Sekce:   Home >> Krija jóga v moderní době >> Krija jóga v moderní době


KRIJA JOGA V MODERNÍ DOBĚ

Výtah z promluvy Svámí Krijánandy na téma Krija jóga v Ananda Village v Kalifornii, USA.

Krija je nejvyšší technika jógy

Krija jóga je centrální technika, protože má přímý účinek na energii v páteři. Bábadží řekl, že je to nejvyšší technika jógy, zatímco ostatní jsou odvozené. Když Bábadží dal techniku Krija Lahiri Mahašájovi v roce 1861, zrodila se nová epocha: jednalo se o oživení starobylé vědy v moderní době. Lidské vědomí, konečně, se stalo dostatečně uvědomělé a vnímavé k vnitřním skutečnostem a opět schopné pochopit svět jako energii a nejen jako hmotu.

Přišel čas poznat Boha, nejen v něj věřit: věřit pomáhá, ale nelze opravdu vědět, zda Bůh existuje, dokud se to nezažije na vlastní kůži. Nestačí, že nám mistr říká, že Bůh existuje, my sami se musíme té vody napít. To je to, co Ježíš chtěl podtrhnout, když řekl: „My mluvíme o tom, co víme.“ Chtěl tím říci, že když pijeme vodu z Jákobovy studny, budeme mít znovu žízeň, ale když se napijeme „živé vody“, kterou on dával, člověk už nikdy nebude mít žízeň.

Co je tato živá voda? Je to životní síla, která se zvedá v páteři, aby zavlažila mozek, duši a celé naše bytí blažeností. Účel Krija jógy je zažít tuto podstatu.

Když se někdo ptal Lahiri Mahašáje na vysvětlení nějakého duchovního pojmu, obzvláště jemného, odpovídal: „Nechte mne vstoupit do sebe.“ Nejdříve to prožil uvnitř sebe a potom o tom mluvil ze své zkušenosti.

Samotné techniky nestačí

Žádná technika sama o sobě vám neumožní zažít Boha. Knihy vám nemohou dát sladění! Moc a požehnání přijdou tehdy, když se člověk sladí s těmi, kteří mají duchovní magnetismus a s mimořádným prostředníkem, který byl poslán, aby nás vedl.

Sladění je klíč

Sladění se s guruem vám pomůže, aby se vynořilo světlo, které je ve vás. Jsme plni boží záře, barev lásky, moudrosti, oddanosti, nadšení, energie a moci. Každý z nás má svůj osobitý způsob jak vyjádřit tyto univerzální kvality. Dokud budeme žít zaběhaným způsobem, egoisticky, tyto barvy nebudou zvlášť přitažlivé; když je ale probuzeno vnitřní světlo, každý má potenciál nechat je zazářit; náhle se tato ukrytá schopnost oživí, a ten, kdo se zdál být zamračený, zlý nebo vyhaslý se rozzáří a zkrásní.Z knihy Krija jóga v moderní době, autor Svámí Krijánanda      str.6-9

Překlad: Libuše Majznerová www.ananda-cr.cz 
Zpět