Facebok sdílet

Král filosof

Sekce:   Home >> Krijánanda >> Král filosof

Jednou jsme si povídali se Svámím Krijánandou o nejlepší formě vlády. „Osvícená monarchie s králem filosofem je nejvyšší projev,“ řekl. „Ale je to možné jen v pokročilejší epoše, kdy vědomí většiny lidí je vyšší než je dnes.“
Pro mne byl Svámidží opravdový král filosof. Když jsme oslavovali výročí jeho narozenin 19. května, mnoho oddaných sdílelo příběhy jak pozvedl jejich život.

Vzpomínám si, jak jsme jednou seděli večer u ohně na lesní mýtině v části Ananda Village, která je určena pro meditační ústraní. Poslouchali jsme, jak hraje na kytaru a zpívá některé své nádherné písně. Jak jsem se dívala nahoru na hvězdy, byla jsem přenesena do sféry ušlechtilosti a božského vědomí a věděla jsem, že je to pravý domov mé duše. Ten večer pro mne a pro každého, kdo potkal Svámidžího, byl moudrý, šlechetný, soucitný, muž důstojného vystupování, s vizí a inspirací. Přestože jsme byli pouze duchovní začátečníci, když přišla první generace členů Anandy na konci šedesátých let, každému z nás dal pocítit naši hlubokou vnitřní hodnotu.

Svámidží mi dal duchovní jméno „Devi“ neočekávaným způsobem, který byl pro mne také výzvou, abych žila v souladu se svým nejvyšším potenciálem. Obědvaly jsme v restauraci se svou přítelkyní v městě Nevada, v Kalifornii, když tam vstoupil Svámidží a zastavil se u mne. Chystám se ti dát jméno „Devi“, řekl. Znamená to 'Božská Matka' a bylo by dobré, abys s ním žila v souladu.“

Jeho důstojnost a ušlechtilost byly vždy vyrovnané. Jednou, když jsme procházeli nákupním centrem v Sacramentu, v Kalifornii, začal nám vyprávět o dopisu, který dostal. Jeho autor se obracel ke Svámidžímu jako vedoucímu, duchovnímu učiteli a spisovateli. Krijánanda nám řekl, „Pochopil jsem, že cítí, že on sám nikdy nedokáže vykonat takové  věci. Je třeba, aby pochopil, že já to dělám pouze delší dobu než vy ostatní. Všichni z vás mohou dělat co já jsem udělal.“  Každý koho potkal byl vítán v jeho království radosti.

Během svého života tento „král filosof“ projevil ohromnou velkorysost ducha. Kdokoliv k němu přišel kvůli duchovním školení – každého koho potkal – vítal ve svém domě radosti. Nesčetné večeře, společenská setkání, neformální setkání nad šálkem čaje pořádal pro oddané po celém světě. To byl jeho způsob, aby každý pocítil, že je zahrnutý do jeho božského přátelství.

Krijananda

Ale toto velkorysé, vstřícné, ušlechtilé vědomí neskončilo, když Svámidží opustil své tělo v roce 2013. Hraní jeho hudby nebo ještě lépe, zpěv jeho písní. Četba jeho knih. Meditace o jeho slovech. Dokonce i teď zve každého upřímného oddaného, aby vstoupil do jeho království.

A co je jeho království? Je to radostí naplněná oblast Božího vědomí, které získal žákovstvím u svého gurua Paramhansa Jóganandy. Je nadčasové a věčné, ano, dosažitelné v každé chvíli kýmkoliv, jehož srdce a mysl jsou otevřené Boží vše proměňující lásce.

S vděčností za jeho dary nám všem, Najasvámí Devi.

Celý text na www.jyotishanddevi.org The Philosopher King 25.5.2018

Zpět